Vítání roku zajíce – Zbraslav

Jsme moc rádi, že jste s námi přivítali rok KOVOVÉHO ZAJÍCE.
A těšíme se na další vítání čínského nového roku tentokrát „DRAKA“

Malá oslava proběhl v sobotu 5. února 2011 od 17:00 hod na Zbraslavi.
Prohlédněte si fotogalerii :


Datem 3.2.2011 vstoupíme dle čínského lunárního kalendáře do roku králíka (zajíce) a vládnoucím prvkem bude kov. Tento rok se bude v  porovnání s předchozím rokem tygra vyznačovat klidem, spokojeností, pohodlím a časem bez velkých změn, časem stvořeným pro diplomacii, diskuse a rozumné rozhodování.

Většina z nás ví, že ve zvěrokruhu čínského horoskopu je 12 zvířat. Těmi zvířaty jsou: krysa, buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a vepř. Tyto znamení se pravidelně opakují, pořád ve stejném pořadí. Každé zvíře se tedy opakuje jednou za dvanáct let.

Legendy o vzniku lunárního kalendáře
Nefritový císař rozhodl, která zvířata budou vybrána za znamení zvířetníku.
Nefritový císař vládl nebesům a všem bytostem, nikdy však nebyl na zemi, a proto zatoužil poznat podobu a rozmanitost pozemských tvorů. Rádce proto připravil soutěž, které se zvířata účastnila a prvních dvanáct zvířat, která do paláce dorazila císař přijal do paláce a zařadil je do zvířetníku.

Jak se zajíc dostal mezi dvanáct vybraných zvířat?

Zajíc a buvol byli v dávných dobách dobrými přátely, jednoho dne se však dostali do sporu. Zajíc se vychloubal, že je nejrychlejším běžcem ze všech zvířat a že se mu buvol nemůže nikdy vyrovnat, neboť má příliš těžké tělo. Buvol se urazil a umínil si, že zajíce porazí. Nevynechal proto ani jediný den a pilně trénoval.
Když nastal čas volby znamení zvířetníku, každé ze zvířat chtělo dorazit do Nebeského paláce jako první, aby se právě ono stalo jedním ze znamení. Buvol a zajíc se dohodli, že poběží spolu, ale zajíc svůj slib porušil. Vstal časně zrána a co nejrychleji vyběhl. Po chvíli se zastavil, aby se poohlédl po ostatních zvířatech. Ke svému potěšení však žádné neviděl. Nabyl přesvědčení, že bude první, a tak se uvelebil do trávy a na okamžik si zdříml.
Když se probudil, zjistil, že jej právě předhání tygr. Vyděsil se, a jak nejrychleji mohl, běžel k paláci. Ale buvol s tygrem byli rychlejší než on a krysa díky své proradnosti získala první místo. Byl tedy až čtvrtý!
I rozhněval se zajíc na buvola a přestěhoval svou domácnost do podzemní nory, kde jeho potomci přebývají až dodnes. (o zajíci z knihy: Čínská astrologie, Man-Ho Kwok)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>